מפקח בניה

 

מהו מפקח בניה? מה תפקידו במסגרת פרויקט בניה? האם נכון להעסיק מפקח בניה גם בפרויקט שיפוצים? היכן מוצאים מפקח כזה ואיך הוא יכול לעזור לכם להשלים את הפרויקט שלכם על הצד הטוב ביותר? את כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

 

מהו מפקח בניה ומהו תפקידו במסגרת פרויקט בניה?

מפקח בניה הוא מהנדס בנין, שתפקידו בפרויקט הוא לפקח על תהליך הבניה. בפרויקט בניה עשויים להיות מעורבים מספר מהנדסים, חלקם אחראים על הקונסטרוקציה ויסודות המבנה, אחרים על נושא בניית התכנית ההנדסית של המבנה, אחרים על תשתיות המבנה וכן הלאה. מפקח בניה הוא מהנדס שאחראי לוודא שהכל מתנהל על פי העקרונות ההנדסיים, על פי הסטנדרטים הנדרשים ועל פי תכנית הבנייה, ההיתר שניתן למבנה ולוחות הזמנים שנקבעו.

במסגרת פרויקט בניה עשויים להיות מועסקים מספר מפקחי בניה, כל אחד בתחום האחריות וההתמחות שלו. כך למשל, קונסטרוקטור הוא מהנדס הבניין שמאשר את תכנית הבנייה ומוודא שהמבנה עומד בדרישות לחוזק מבני. הקונסטרוקטור משמש גם כמפקח בניה בשלב של קידוח, הכנסת הכלונסאות ויציקת הבטון.

 

האם אתם צריכים מפקח בניה גם בפרויקט שיפוצים?

ובכן, התשובה פה תלויה בהיקף פרויקט השיפוץ ובמורכבות שלו. אם אתם מעוניינים לבצע מספר עבודות גבס, להחליף כיורים, ברזים, דלתות וחלונות, לא בטוח שאתם זקוקים למפקח בניה, אם כי גם בפרויקט כזה זה לא יכול להזיק. במידה ואתם שוברים קירות ועשויים להיתקל בבעיה של שבירת קיר או עמוד תמך של המבנה, עושים ריצוף חדש, מוסיפים חדר או מרפסת למבנה וכן הלאה, אתם בהחלט רוצים מפקח בניה שייצג את הצד שלכם בפרויקט ויוודא שהכל מתנהל כנדרש.

זה גם הזמן להדגיש את החשיבות של מפקח בניה, שמועסק על ידיכם ומייצג את האינטרסים שלכם בפרויקט. אנשי המקצוע שאיתם אתם עובדים עשויים לעגל פינות ולבצע פעולות שיוזילו להם את העלויות ויזרזו את סיום הפרויקט, אך בו זמנית גם יפגעו באיכות הבנייה ובסטנדרטים שלה. מפקח בניה הוא הפונקציה המקצועית שאמורה לוודא שזה לא קורה, ולכן חשוב שאתם כבעלי הבית, תהיו מיוצגים על ידי המפקח הזה, ושלא הקבלן הוא זה שימנה אותו מטעמו.

 

בכל פרויקט בניה, אפשר למצוא שורה של מהנדסי בניין המעורבים בשלבים השונים של תהליך הבנייה, חלקם קבלני ביצוע וחלקם מפקחי בניה. מפקח בניה הוא איש המקצוע שאמור להבטיח לכם שכל תהליכי הבניה בפרויקט מבוצעים על פי הסטנדרטים הנדרשים ושאין שום אינטרס מנוגד שבגינו אתם עלולים לקבל לידיכם מבנה עם ליקויי בניה או כזה שאינו עומד בתקנים או בסטנדרטים הנדרשים. מפקח בניה הוא פונקציה מקצועית חיונית גם בפרויקטים של שיפוץ נרחב, ועל אף שלא נדרש מפקח כזה בכל פרויקט שיפוץ, אם אתם עורכים שיפוץ נרחב ויסודי, בהחלט כדאי שייצג אתכם מפקח כזה בתהליך.

מפקח בניה

מרפסות תלויות

מה זה מרפסת תלויה? האם מרפסת תלויה היא בעלת חוזק מבני זהה לזה של מרפסת עמודים? האם ניתן לבנות מרפסת תלויה בכל מידה ובכל שטח?

קרא עוד »

שיקום מבנים

בישראל קיימים לא מעט מבנים הזקוקים לשיקום, אם כי ברובם המכריע של המקרים מדובר בשיקום חיצוני אסתטי ולא הנדסי. שיקום הנדסי הוא שיקום מורכב יותר

קרא עוד »

בניית ממד

החל מתחילת שנות ה-90 ובעקבות מלחמת המפרץ, חייב כל מבנה מגורים לכלול בתוכו מרחב מוגן דירתי או בקיצור ממ"ד. המשמעות היא שכל בנייה חדשה בכל

קרא עוד »