קמין עץ

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

אז מה היה לנו בכתבה:

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

לכל שאלה מוזמנים לפנות אלינו - ונציג יחזור בהקדם

אחרי שני עשורים שבהם כולנו התחברות לפונקציונליות של ניהול הבית, בשנים האחרונות ניתן לזהות מגמה של חזרה למסורת ולאותנטיות. זה נכון שמזגן והסקה מרכזית יודעים לחמם את הבית אולי יותר טוב מכל אמצעי אחר, אבל זה גם נכון שישנם פתרונות אחרים שמעניקים לנו ערך נוסף שהוא יותר רגשי, למשל קמין עץ. מה זה בדיוק קמין עץ? איך הופכים את הקמין לאמצעי חימום לא רק לחדר בו הוא מוצב אלא לבית כולו? מה חשוב לדעת לפני שמתקינים קמין עץ? האם זה נכון שקמין גורם לפיזור של עשן בתוך הבית? מהו החומר האידיאלי לארובה של קמין? את כל התשובות לכל השאלות הללו ולשאלות נוספות, נותנים לכם המומחים של המרכז לבניה פרטית, ממש כאן בשורות הבאות.

אז מה זה קמין עץ?

ובכן, קמין הוא מתקן חימום המבוסס על בעירת אש ליצירת חום. הקמין דומה לשידה קטנה, עשוי מברזל יצוק ומאסיבי ולו פתח קדמי דרכו ניתן להזין את העץ להבערת האש ופתח עליון דרכו יוצא העשן אל ארובה שמובילה אותו לגג ואל מחוץ למבנה. הקמין הבסיסי והראשוני הוא קמין עץ ואין הכוונה לכך שהקמין עצמו עשוי עץ, אלא שהוא נועד לייצר את בעירת האש באמצעות הבערת גזרי עץ. אל תוך הקמין מזינים גזרי עץ קטנים ומניחים להם לבעור. מעת לעת, יש להוסיף גזרי עץ חדשים על מנת לשמור על להבה גבוהה בגודל הנדרש.

איך משתמשים בקמין על מנת לחמם את כל הבית?

בעירת העץ בתוך הקמין מייצרת טמפרטורה גבוהה אותה מוליך גוף הברזל של הקמין ומפיץ אותו לסביבה המיידית סביב הקמין. לאורך זמן, חום זה הולך "ומסלק" את הקור ומעלה את הטמפרטורה בכל המרחב שבו מוצב הקמין. חימום יתר חלקי הבית מבוצע באמצעות העברת הארובה באזורים נוספים עד כמה שניתן. הארובה עצמה מובילה את העשן מהקמין אל הגג ובמסלול זה ניתן לנצל את העשן שנהנה גם הוא מטמפרטורה גבוהה מאוד, בכדי לחמם את כל הנתיב שבו עוברת הארובה. לשם כך נדרשת ארובה מחומר בעל מוליכות גבוהה של חום, וכן יש צורך לתכנן היטב את הנתיב שבו תעבור הארובה על מנת להבטיח שהיא עוברת בכמה שיותר אזורים של הבית, אך מבלי להקשות על תנועת העשן בתוך הארובה. מהסיבה הזאת בדיוק, קמין עץ מתאים במיוחד לבתים בעלי שתי קומות או יותר, בהם ניתן לנתב את מסלול הארובה בכמה שיותר אזורים של הבית, תוך שמירה על זוויות אנכיות למדי שלא תפגענה בתנועת העשן כלפי מעלה.

מה כדאי לדעת לפני שמזמינים קמין עץ?

ובכן, הדבר הראשון שאתם רוצים לדעת הוא שהפעלת קמין אש דרושת לא מעט עבודת תפעול, שרבים דווקא רואים בה עניין טקסי ומסורתי מהנה. לפני כל חורף יהיה עליכם להזמין מלאי של גזרי עץ ולאחסן אותם מחוץ לבית בתוך מקום סגור שיגן על גזרי העץ מהגשם. כשיגיע החורף ישמש אתכם מלאי זה של גזרי עץ על מנת להבעיר את להבת האש לאורך החורף. ההתעסקות עם גזרי העץ יכולה לייצר לכלוך ובכדי לעשות את הכל נקי, צריך לעשות את הדברים בצורה מסודרת ולהזמין גזרי עץ איכותיים שעברו ניקוי מאדמה למשל. כמו כן, חשוב לדעת שהקמין מייצר כמות גדולה של עשן ויש לדעת להפעיל את הקמין בצורה נכונה, כמו גם לוודא שהארובה בנויה בצורה אופטימלית להעברת העשן אל הגג בצורה חופשית, וזאת על מנת להימנע ממצבים בהם עשן מתפזר בתוך הבית עוד לפני שהוא הספיק להגיע אל קצה הארובה בגג.

בסך הכל, קמין עץ הוא אמצעי חימום אפקטיבי מאוד ובעל אופי מסורתי וטקסי שרבים יכולים להתחבר אליו גם מבחינת התרומה שלו לעיצוב ולאווירה וגם מבחינת יעילות החימום שלו. יחד עם זאת, יש לזכור שמדובר במתקן חימום פחות נוח ממזגן או הסקה מרכזית שאינם דורשים תחזוקה כלל, וכן יש להציב אמצעי הגנה על מנת למנוע קבלת כוויות מגוף הקמין או מהארובה. מומחי הבניה של המרכז לבניה פרטית יסייעו לכם להתקין קמין עץ במבנים קיימים או לשלב התקנה כזאת בתהליך בנייה של בית חדש לחלוטין במסגרת מודל בנה ביתך.

בעידן הפונקציונלי בו אנו חיים, רבים בוחרים לחמם את ביתם באמצעות מזגן או מערכת הסקה, שבהחלט מספקות מענה מצוין לחימום הבית. יחד עם זאת, ישנם אמצעי חימום מסורתיים, שאפשר להגדיר אותם גם עתיקים וראשוניים, שבתוך הפונקציונליות של חימום הבית משלבים גם אלמנט של עיצוב, אלמנט של אופי ואווירה והשניים הבולטים שבהם הם קמין ואח. מהו בדיוק ההבדל בין קמין ואח? מדוע נחשב קמין לאפקטיבי יותר לחימום הבית? האם קמין חייב להתבסס על חימום באמצעות אש מגזרי עץ או שישנם פתרונות אלטרנטיביים? איך נעזרים בקמין אחד שממוקם בפינה אחת בסלון, בכדי לחמם את כל הבית? על כל השאלות הללו עונים לכם בשורות הבאות, המומחים של המרכז לבניה פרטית, שמסייע, מלווה ומבצע פרויקטים שלמים של בנייה פרטית על ידי ועבור לקוחות פרטיים.

מה זה קמין ומה זה אח?

קמין ואח הם שני אמצעי חימום המבוססים על בעירה פנימית של אש ליצירת מוקד של טמפרטורה גבוהה, המאזנת את הטמפרטורה בכל החלל המקיף. ההבדל המרכזי בין קמין ואח הוא שאח הוא בדרך כלל מתקן בנוי שמהווה חלק מקירות הבית ומבוסס על בנייה של אבן, בעוד קמין הוא מתקן המיוצר מיציקת ברזל, בדרך כלל בצבע שחור וניתן להוספה או הסרה כמו כל פריט ריהוט אחר בבית. בשורות הבאות נתמקד דווקא בקמין ובמיקומים הנדרשים נבצע גם את ההשוואות הנדרשות לאח.

מהו קונספט החימום של קמין?

קמין הוא כאמור מתקן שיכול להגיע במידות שונות, בדרך כלל ברוחב של כמטר עד מטר וחצי, עומק של כ-50 עד 80 ס"מ וגובה של כמטר. בקדמת הקמין ישנו פתח אותו ניתן לסגור ולאטום באמצעות דלת מתכת ייעודית, לרוב עם רכיב זכוכית שמאפשר לראות את האש בוערת בתוך הקמין. בחלקו העליון של הקמין ישנו קדח עגול עם תושבת, אליה יש לחבר את הארובה שתוביל את עשן השריפה כלפי מעלה ואל מחוץ למבנה. מעבר לכך ישנן פונקציות נוספות כמו שסתום שניתן לסגור או לפתוח כדי למנוע יציאת עשן ולחנוק את האש לצורך כיבוי או להגביר את רמת הטמפרטורה בתוך הקמין.

פעולת הקמין מבוססת כאמור על בעירה של אש בתוך החלל הפנימי שלו ובעירה ניתנת לייצור בכמה וכמה אמצעים. המודל הבסיסי והמסורתי הוא מודל הבעירה באמצעות גזרי עץ. מכניסים מספר גזעים אל תוך הקמין ומבעירים אותם. כיום ישנן אלטרנטיבות שהמרכזית שבהן היא בעירת גז. בתוך הקמין עובר צינור עם פיות יציאה של גז, המחובר למערכת הגז הביתית. בדגמים אלה ניתן להפעיל את זרימת הגז ולהבעיר אש בקלות רבה מאוד וללא עשן כמעט כלל. הבחירה בין שני המודלים הללו היא בחירה סובייקטיבית, כל אחד על פי טעמו והעדפותיו. מודל הגז הוא ללא ספק נוח ונקי יותר, אך מודל בעירת העץ הוא המסורתי יותר, האותנטי יותר ומרבית האנשים שבוחרים במודל החימום באמצעות קמין, בוחרים זאת בין היתר בדיוק בגלל האופי המסורתי הזה.

האש שבקמין

בעירת האש בתוך הקמין יוצרת טמפרטורה פנימית גבוהה מאוד שמתפשטת במרחב שמסביב לקמין דרך הברזל היצוק ממנו עשוי הקמין, ומהווה מוליך על של חום. המשמעות היא שמצד אחד הקמין בנוי להפיץ את החום שלו בקלות לסביבה, אך גם מחייב זהירות מפני מגע עם הברזל בזמן הבעירה של הקמין. בנוסף לכך, בכדי להוביל את החום שמייצר הקמין אל כל חלקי הבית, יש לתכנן את הארובה כך שתעבור בכמה שיותר חדרים בבית. העשן שזורם דרך הארובה גם הוא חם מאוד ולמעשה מפזר את החום בכל חללי הפנים שבהם עוברת הארובה.

ארובת קמין – כללים להתקנה

כאמור, ארובת הקמין היא מרכיב מפתח מרכזי בתהליך החימום של הבית באמצעות קמין ולכן ישנה חשיבות רבה לאופן בו מתקינים את הארובה ולחומרים מהם היא עשויה. ככלל, בעבר היה נהוג לעשות שימוש בארובות אסבסט שגם היוו סכנה בגין היותו של האסבסט חומר מסוכן, וגם היו חלשות מאוד בהולכת חום. כיום, נעשה שימוש במתכות מיוחדות שמאפשרות הולכה גבוהה מאוד של חום לאורך הארובה. יחד עם זאת, במידה וקיים חשש לכוויות מהארובה, ניתן לשלב עם חומרים נוספים שמפחיתים מעט את הולכת החום של הארובה בכדי למנוע חשש לכוויה במגע איתה, אם כי החימום האולטימטיבי מושג כאשר ממצים את פוטנציאל הולכת החום של הארובה. במקרה כזה, ניתן להגן מפני כוויות על ידי אמצעים דקורטיביים סביב הארובה, אשר מונעים את היכולת לגעת בה, או פשוט על ידי זהירות.

כמו כן, מאחר והארובה היא האמצעי שמאפשר הולכה של החום בכל רחבי הבית, יש לתכנן היטב את האופן בו נפרשת הארובה בין החדרים. ככלל, הארובה חייבת תמיד להיות אנכית לחלוטין או אלכסונית בעלת שיפוע מובהק כלפי מעלה, על מנת לאפשר זרימה קלה של העשן אל עבר היציאה בגג ומניעת הצטברות של עשן בתוך הארובה. כאשר העשן לא מצליח להשתחרר בקלות דרך הארובה, הוא נוטה לחנוק את האש בקמין ואף עלול לגרום לפליטות של עשן מהקמין עצמו אל תוך חלל הקומה התחתונה. מומחים בהתקנת קמין לבית, יודעים כיצד לתכנן את הארובה כך שתשמור על תנועה מיטבית של העשן אל כיוון היציאה ובתוך כך לפרוש את הארובה על פני שטח כמה שיותר נרחב בבית, תוך התמקדות באזורים מרכזיים שיוכלו להפיץ חום בחלל כמה שיותר גדול.

שיקולים שכדאי לקחת בהתקנת קמין

קמין הוא אמצעי חימום שיכול להיות מאוד יעיל אבל הוא יכול להיות גם מאוד לא יעיל. הכל תלוי בתכנון של מיקום הקמין, גודל הקמין, החומר ממנו עשויה הארובה ונתיב הארובה ברחבי הבית. אם כל אלה אינם מתוכננים כנדרש, הקמין פשוט לא יוכל לספק את רמת החימום שיודעים לספק מזגן או הסקה למשל. בנוסף לכך, יש לקחת בחשבון את האלמנט העיצובי של הקמין. הקמין הוא בעל מראה עתיק ומסורתי, הוא שחור ובדרך כלל מגיע בתצורה ויקטוריאנית מסורתית שמוסיפה המון אופי לעיצוב הביתי. אח לעומת זאת, הוא מבנה אבן שיכול להיבנות בצורה מאוד מודרנית ומרשימה וגם בין שני אלה יהיה עליכם לבחור.

כמו כן, יש לקחת בחשבון את העובדה שקמין יכול להיות מסוכן למגע בזמן הבעירה שלו. זה אומר שבתכנון ההתקנה של הקמין בבית, יהיה עליכם לחשוב על פתרונות שימנעו למשל מילדים או אפילו ממבוגרים, לגעת בטעות בקמין או למעוד עליו. לרוב נעשה שימוש באמצעים דקורטיביים שמקיפים את הקמין ואת הארובה ואף מוסיפים ערך עיצובי נוסף לבית.

המרכז לבניה פרטית מבצע פרויקטים רבים של תכנון והתקנת קמין בבתים פרטיים, הן במסגרת תהליכי בנייה של בית חדש והן בבתים קיימים המעוניינים להוסיף את הקמין בכל נקודת זמן שהיא. לרשות המרכז צוות מקצועי שמכיר היטב את עולם חימום הבית ובאופן ספציפי את פתרונות החימום באמצעות קמין עץ וקמין גז ויכול להתאים לכם את הפתרון הטוב ביותר, גם בהיבט הפונקציונלי של חימום הבית בצורה הטובה ביותר וגם בהיבט של השתלבות הקמין בעיצוב הכולל של הבית.

צריכים ממד או מיגונית ?

עידן מיגון מציעים מגוון פתרונות מיגון מתקדמים ואמינים
התקשרו עכשיו

צריכים ממד או מיגונית ?

עידן מיגון מציעים מגוון פתרונות מיגון מתקדמים ואמינים
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!