בחירת ריצוף לבית: כך תעשו את זה נכון

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

אז מה היה לנו בכתבה:

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

לכל שאלה מוזמנים לפנות אלינו - ונציג יחזור בהקדם

בחירת ריצוף לבית יכולה להיות משימה לא פשוטה ואם אתם כבר בתוכה, אתם לבטח מכירים את כל שורת הפרמטרים שמתוכם עליכם לבחור. את ההתלבטות בין הדגמים השונים של אריחי ריצוף אי אפשר למנוע לחלוטין, אבל אפשר בהחלט להפוך את התהליך לתהליך בטוח יותר, מהנה יותר ורגוע יותר שבו אתם יודעים מה אתם בוחרים ומדוע, כשנותר לכם רק לקבל החלטה לגבי העיצוב והמרקם הספציפי שמתאים לכם, וגם לגביו ישנם מספר כללים שיכולים לסייע לכם להגיע להחלטה הטובה ביותר עבורכם. בשורות הבאות יסייעו לכם המומחים של המרכז לבניה פרטית להבין את כל אותם פרמטרים שאתם צריכים להכיר בבחירת ריצוף לבית ולהוביל אתכם לקראת ההחלטה הנכונה עבורכם.

מהם הפרמטרים המבניים שעליכם לשקול בבחירת ריצוף לבית?

בבחירת ריצוף לבית ישנם מספר פרמטרים מבניים שעליכם לקחת בחשבון והראשון שבהם הוא החומר ממנו יהיו עשויים אריחי הריצוף. בהיבט זה יש באפשרותכם לבחור בין שלוש אפשרויות מרכזיות, שמעבר להן ישנן אפשרויות נוספות אך פחות שכיחות ופחות טריוויאליות לריצוף פנים של הבית. שלוש האפשרויות הללו כוללות פרקט, ריצוף קרמיקה או ריצוף שיש. פרקט הוא ריצוף עץ או ריצוף סינטטי דמוי עץ והוא השונה מבין שלוש האפשרויות הללו. המדובר בריצוף שמבוסס על יישום שכבת עץ ולא אריחים ובפרמטרים שונים של עמידות לאורך זמן ועמידות ללחות, המדובר בפתרון שהוא פחות עמיד מכל פתרון אבן אחר. מצד שני, ריצוף פרקט מציע מראה מאוד ייחודי, חמים ואינטימי והשיקול המרכזי בבחירה בו הוא שיקול עיצובי ואסתטי.

ריצוף קיר

אריחי קרמיקה

האפשרות המרכזית השנייה היא האפשרות של אריחי קרמיקה המיוצרים מתערובות מלאכותיות ולכן ניתנים לייצור במגוון רחב של מידות, עיצובים ודגמים. ואכן, כשתצאו לחפש את הריצוף המתאים לכם ביותר, תוכלו מהר לגלות שהקרמיקה מציעה לכם את טווח האפשרויות הגדול והרחב ביותר. אריחי הקרמיקה לריצוף מגיעים בדרך כלל בעובי של 10 מ"מ ובמידות משתנות החל מ-30 על 30 ס"מ, דרך 45 על 45, 60 על 60 ועד 80 על 80 ס"מ. יחד עם זאת, ניתן להזמין אריחי קרמיקה בהתאמה אישית ובמידות שונות לרבות אריחי ענק שאורכם יכול להגיע למספר מטרים וכך גם רוחבם. ככלל, הבחירה בגודל האריח היא בחירה סובייקטיבית שנובעת משיקולי אסתטיקה ועיצוב, אך הכלל אומר שככל שהשטח קטן יותר, כך נכון יותר לבחור באריחים קטנים יותר. כיום נהוג לעשות שימוש בעיקר באריחים בגודל 60 על 60 ס"מ שנחשבים למתאימים ביותר לשטח בית ממוצע.

גודל האריחים

שימו לב שבבחירת גודל האריחים עליכם לקחת בחשבון גם את פרישת האריחים על פני שטח הסלון. ככלל, זה כמעט בלתי אפשרי שאריחי הריצוף יכסו את כל שטח הסלון ברמת דיוק כזאת שלא יהיה צורך בחיתוך אריחים לצורך ביצוע השלמות באזור החיבור עם הקיר. יחד עם זאת, זה הרבה יותר אסתטי כאשר אריחי הריצוף בקו החיבור נחתכים כך שהם נותרים כמעט במלוא שטחם. אפשרות זו היא עדיפה בהרבה, ברמה האסתטית, מאשר אריחים שלמים המגיעים עד מספר ס"מ לפני הקיר ואז מבוצעת השלמה של המרחק הנותר באמצעות רצועה דקה של חיתוכי אריחים. במקרים רבים, בחירה נכונה של גודל האריחים יכולה לעשות את ההבדל בין שתי האפשרויות הללו ועל כן כדאי לקחת גם את השיקול הזה בחשבון בתהליך הבחירה של אריחי הריצוף לבית.

כלי מריחת בטון

חוזק הקרמיקה

הקרמיקה הוא חומר חזק מאוד, עמיד מאוד בעומס, במכות ובחום, עמיד מאוד לשבירה ומאחר והוא מיוצר בתהליך ייצור מלאכותי, ניתן להשיג אותו במגוון רחב מאוד של עיצובים ומרקמים, לרבות עיצובים דמויי עץ ודמויי שיש. לבסוף, אריחי שיש הם האריחים היקרים והיוקרתיים ביותר ולצורך ייצורם נעשה שימוש בסוגים שונים של שיש לרבות שיש חברון, שיש קררה ואבני שיש ייחודיות ואקזוטיות בייבוא מחו"ל. אריחים אלה מוזמנים בדרך כלל במידות בהתאמה אישית אם כי קיימים מספר מידות סטנדרטיות שניתן לבחון ואולי תתאמנה לצרכי הריצוף בבית שלכם. אבל אחרי כל מה שאמרנו, ללא ספק, הריצוף הטוב והנוח ביותר הוא ריצוף קרמיקה ואיתו תוכלו להשיג לבטח גם את מטרות האיכות שלכם וגם את מטרות העיצוב והאסתטיקה שלכם.

שיקולי עיצוב שכדאי לקחת בחשבון בבחירת ריצוף

רצפת הבית היא אולי פריט העיצוב הגדול והחשוב ביותר בכל בית. ככל ששטח הפנים של פריט העיצוב הוא גדול יותר, כך יש לו השפעה רבה יותר על העיצוב הכולל ועל האווירה בבית. גם הקירות נחשבים לפריטי עיצוב מרכזיים בדיוק מאותה סיבה, וכך גם חיפויי פנים, דלתות, חלונות וכן הלאה. הבנה זו היא חשובה בכדי להבין שכאשר אתם בוחרים אריחי ריצוף חשוב שתיקחו בחשבון שיקולי עיצוב רחבים יותר מאשר איך נראה האריח באולם התצוגה של חברת הריצוף ממנה אתם רוכשים את האריחים. יכול בהחלט להיות שבאולם התצוגה אתם תראו אריח שבפני עצמו נראה מדהים בעיניכם ואתם אפילו יכולים לדמיין אותו בתוך הבית שלכם, אבל כאשר פורשים אותו על פני כל שטח הבית, ההשפעות שלו יכולות דווקא להיות שליליות על העיצוב הכולל, גם ביחס לקירות, גם ביחס לריהוט בבית וגם ביחס לפרמטרים עיצוביים נוספים כמו שטח, פרופורציות, תאורה וכדומה.

בהתאם לכך, בכל מקרה של בחירת ריצוף באולם התצוגה, חשוב מאוד לבחון את העיצובים השונים בהתאמה למאפייני העיצוב הייחודיים של הבית שלכם ולא משיקולים של מצב רוח, מהעובדה שאיש המכירות מספר לכם על אריח מאוד פופולארי או מהאופן האטרקטיבי בו מוצב האריח באולם התצוגה. כך למשל, האם הבית שלכם נהנה מאור טבעי רב שחודר פנימה או שאתם בקומת קרקע מעט חשוכה, או אולי עם כיווני אוויר לא אופטימליים? גוון הריצוף יכול להשפיע מאוד על רמת התאורה בבית. אם הבית שלכם מואר מאוד באופן טבעי, ריצוף שיש לבן או ריצוף בהיר יכול להפוך את הבית למסנוור ממש ולכל הפחות לעמעם את העיצוב הכולל של הבית. אם הבית שלכם חשוך למדי, זה לחלוטין לא יהיה רעיון טוב לבחור ריצוף כהה שרק יהפוך את החלל הפנימי להרבה יותר חשוך.

בחירת איש מקצוע בתחום הריצוף

בחירת הריצוף הוא לא האתגר היחיד שעומד בפניכם וחשובה מאוד גם זהותו של איש המקצוע שיניח את הריצוף הזה במקומו. מן הסתם, הדבר החשוב ביותר בריצוף הוא שהרצפה תהיה ישרה ומיושרת לחלוטין, ללא כל שיפוע היכן ששיפוע כזה אינו נדרש. זה אולי יכול להפתיע אתכם אבל זוהי מלאכה שלא כל איש ריצוף יודע לבצע בצורה מושלמת. מצד שני, ישנם אזורים בבית בהם דווקא כן נדרש שיפוע וזוהי חוכמה גדולה לבצע את הריצוף בשיפוע הנכון ועל פני השטח הנכון. אזור רגיש נוסף שבו ניתן לזהות את רמת המיומנות של איש המקצוע הוא אזור החיבור של הריצוף עם הקירות והפאנלים. באזור הזה חשובה מאוד האחידות והדיוק על מנת להבטיח שהחיבור עם הקיר יהיה כמה שיותר חלק ולא ייראה כמו איזו עבודת מלאכה של "סתימת חורים".

ריצוף בטון

אחרי שאמרנו את זה, אתם לא אמורים להשקיע מאמצים רבים וזמן רב בחיפוש איש המקצוע המתאים. תוכלו בהחלט להיעזר בהמלצות וחוות דעת מקצועיות ובמקרים רבים תוכלו גם להיעזר בקבלן המפתח והביצוע של פרויקט הבנייה, באדריכל או במעצב פנים, שלרוב מכירים אנשי מקצוע טובים ויכולים לגייס אותם עבורכם במסגרת הפרויקט.

שיפועי רצפה

כפי שאמרנו קודם לכן איכותה של עבודת ריצוף נמדדת ברמת היישור של הרצפה. יחד עם זאת, ישנם אזורים שונים בבית בהם דווקא כן נרצה שיפועים קלים וזאת לטובת ניקוז מים. שיפועים אלה צריכים להיות יעילים מספיק אך מבלי לפגוע באסתטיקה ובפונקציונליות של הרצפה. אתם הרי לא רוצים ללכת באלכסון או להרגיש שכפות הרגליים שלכם נלחצות אל הרצפה באלכסון כאשר אתם מתקלחים. שיפועי רצפה הוא תחום חשוב מאוד שרבים מהרצפים לא מקפידים לבצע אותו כנדרש. כך למשל, כאשר מדובר במרפסת, חשוב מאוד שכל רצפת המרפסת תיבנה בשיפוע הולך וגובר ככל שמתקרבים לחור הניקוז, אבל השיפוע חייב להתקיים בכל שטח המרפסת. הסיבה לכך היא שישנה חשיבות שהשיפוע יאפשר ניקוז יעיל של מים מכל שטח המרפסת ולא רק מהאזור שסביב חור הניקוז. דברים אלה נכונים גם לגבי רצפת חדר האמבטיה.

ישנם רצפים שעושים שיפוע חריג ובולט מדי באזור שמסביב לחור הניקוז, אבל כל יתר שטח החדר נותר מיושר לחלוטין. זוהי לא עבודה מקצועית והיא אינה מספקת את הערך הנדרש. את הדברים האלה אתם רוצים לסגור מול האדריכל במעמד גיבוש תכנית הבנייה שכוללת בתוכה גם תכנית שיפועי רצפה, ואתם רוצים לוודא שהדברים מתבצעים כנדרש במעמד הביצוע של ריצוף הבית.

באיזה שלב מבוצע ריצוף בית?

ריצוף הבית מבוצע בשלב שלאחר סיום בניית השלד, במסגרת שלב הגמר. הנקודה בזמן בו יבוצע הריצוף במהלך שלב הגמר תלוי מאוד בפרקטיקה הנהוגה על ידי קבלן הביצוע הספציפי, אך הוא חייב להיות מבוצע לאחר שהונחו כל התשתיות הרצפתיות במקומן ולפני התקנה של מטבח, כלים סניטריים וכדומה. המשמעות היא שאת כל הנושא של בחירת הריצוף והזמנת האריחים, אתם רוצים להשלים לפני סיום שלב השלד ולתזמן את האספקה למועד המתאים בהתייעצות עם קבלן הביצוע. למעשה, כל הנושא של הזמנת חומרי גלם ותזמון האספקה מביא אותנו לנושא הבא שעליו נרצה לדבר ונכון גם לעניין הריצוף של בית וגם לנושאים אחרים בתהליך הבנייה.

ביצוע ריצוף במסגרת ניהול כולל של הפרויקט

בכל פרויקט בניה פרטית, חשוב מאוד שהפרויקט ינוהל בצורה מקצועית על מנת להבטיח את יעילות הביצוע ואת זרימת השלבים לאורך הפרויקט. פרויקט בנייה קלאסי מבוסס על מספר שלבי מפתח כמו עבודות עפר, עבודות תשתית, עבודות שלד, עבודות גמר ואכלוס. בתוך שלבים אלה ישנם עוד המון שלבים קטנים שבמסגרתם מבוצעת העבודה, ובהם גם ריצוף הבית. הזרימה בין השלבים, היעילות של תזמון חומרי הגלם, אנשי המקצוע וקבלני המשנה, חשובה מאוד על מנת להבטיח שהפרויקט יסתיים על פי לוחות הזמנים ושלא יחרוג מהתקציב שהוגדר.

בהתאם לכך, את עבודות הבנייה ובתוכן גם את עבודת הריצוף של הבית, אתם רוצים לנהל בצורה מקצועית על ידי גורם מקצועי כדוגמת המרכז לבניה פרטית, שמתמחה בניהול פרויקטים וביצוע משימות בנייה רבות ומגוונות במסגרת פרויקטים של בניית בית פרטי. המרכז לבניה פרטית לוקח על עצמו את כל היבטי הניהול של הפרויקט משלבי התכנון ועד שלבי הגמר והאכלוס. במסגרת זו מסייע לכם המרכז גם בבחירת אריחי הריצוף, הן מנקודת מבט פונקציונלית והן מנקודת מבט עיצובית, מעמיד לרשותכם את הרצף המתאים ומפקח בניה פרטית אשר עומד על התהליך כולו על מנת להבטיח את הסטנדרטים המקצועיים הנדרשים בביצוע ואת זרימת הפרויקט בצורה חלקה ויעילה.

צריכים ממד או מיגונית ?

עידן מיגון מציעים מגוון פתרונות מיגון מתקדמים ואמינים
התקשרו עכשיו

צריכים ממד או מיגונית ?

עידן מיגון מציעים מגוון פתרונות מיגון מתקדמים ואמינים
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!